analiza kosmetyków

 

Badania fizykochemiczne kosmetyków są jednym z elementów zapewnienia właściwej jakości w branży kosmetycznej.

Cel badań fizykochemicznych kosmetyków

Badania fizykochemiczne w odróżnieniu od badań mikrobiologicznych mają na celu określenie konkretnych cech wyrobu. W mniejszym stopniu stanowią podstawę oceny bezpieczeństwa jego

badania fizykochemiczne kosmetyków

stosowania dla Konsumenta. Do najbardziej podstawowych badań wykonywanych w tym zakresie należą oznaczenia gęstości, lepkości, ph gotowego wyrobu i/lub  1% roztworu. Bardzo często właściwości te determinują wybór odpowiedniego opakowania produktu zapewniającego prawidłowy wynik badania kompatybilności masy z opakowaniem. Lepkość i gęstość produktu są kluczowymi parametrami dla opakowań w postaci tuby lub opakowań z pompką. Niewłaściwie dobrane opakowanie może powodować trudności z wydobyciem masy. Zdarzają się także przypadki zasychania masy w pompce po kilku użyciach, uniemożliwiające całkowite wykorzystanie z produktu. Kosmetyki o skrajnym pH mogą wchodzić w reakcję z niewłaściwie dobranym opakowaniem powodując jego odkształcenia lub przebarwienia. Każda z tych wad jest skrajnie niepożądana przez Producentów kosmetyków. Niektóre z oznaczeń fizykochemicznych wykorzystywane są od oceny jakości surowców stosowanych w produkcie. Do najczęściej wykorzystywanych należą liczba kwasowa w produktach zawierających tłuszcze (oliwki) a także liczba zmydlania bądź liczba nadtlenkowa.

Zakres badań

Oznaczenia fizykochemiczne wykonywane są w kosmetykach zdecydowania rzadziej niż badania mikrobiologiczne. Zazwyczaj nie kontroluje się parametrów każdej partii wyrobu tak jak w badaniach mikrobiologicznych. Badania fizykochemiczne wykonuje się głównie na etapie formulacji nowego produktu oraz na potrzeby kontroli jakości dostaw surowców.

Badania fizykochemiczne wykonywane w naszym laboratorium obejmują:

– badanie zawartości wolnych alkaliów
– badanie liczby zmydlania
– badanie liczby nadtlenkowej
– badanie zawartości kwasów tłuszczowych
– badanie zawartości wody i substancji lotnych
– badanie zawartości chlorków
– badanie zawartości tłuszczu niezmydlonego
– badanie total fatty matter (TFM)
– badanie pH roztworu wodnego
– test stabilności i kompatybilności z opakowaniem wg COLIPA

 

W sprawie oferty badań fizykochemicznych kosmetyków prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta pod numerem
22 379 25 20 lub biuro@ekolabos.pl

 

 

For emergency cases        1-800-700-6200